Ga naar de inhoud
Direct naar
  • Drents
  • Contact
  • Deutsch
  • English
(naar homepage)
  • Beleef het Nationaal Park
    • Drentsche Aa bezoekerscentrum
    • 'Op Stap' informatiekrant
    • Evenementenagenda
    • Eten, drinken, slapen en meer...
    • Wandelen, fietsen en paardrijden
    • Wolven in NP Drentsche Aa
    • Drones in NP Drentsche Aa
    • Varen op de Drentsche Aa
    • Honden in het Nationaal Park
    • Streekproducten
  • Het Drentsche Aa verhaal
    • Het esdorp
    • Water, bron van leven
    • Natuur en landschap
    • De mens in het landschap
    • Landbouw
    • Bodem en ondergrond
  • Kaart
  • Steun het Park
  • Zoeken
  • Drents
  • Contact
  • Deutsch
  • English
Zoeken

soortenchallenge

In twee weken bijna 5000 soorten in Nationale Parken geteld

De afgelopen twee weken konden bezoekers aan de 21 Nationale Parken in Nederland planten en dieren tellen tijdens de Soorten Challenge. Bijna 7000 waarnemers deden ruim 135.000 waarnemingen en telden bijna 5000 soorten. Deze aantallen geven niet alleen de rijkdom van de meest karakteristieke natuurgebieden van ons land weer, maar laten ook zien dat we jong en oud enthousiast kunnen maken om de natuur te ontdekken.

Bezoekers zochten alleen of samen met boswachters, gidsen en andere natuurliefhebbers naar planten en dieren in de Nationale Parken. Door vogels te spotten, planten te benoemen en insecten te tellen, leren we de rijkdom beter kennen en begrijpen. De gegevens zijn doorgegeven via de app ObsIdentify en Waarneming.nl. De Soorten Challenge vond plaats rondom 24 mei: de jaarlijkse Dag van het Nationaal Park waarop de natuurgebieden in de schijnwerpers staan en allerlei activiteiten worden georganiseerd.

Waarnemingen tijdens de Soorten Challenge

Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug eindigt bovenaan in de Soorten Challenge met bijna 1900 soorten. De top 3 bestaat uit insectensoorten, daarna volgen vogelsoorten als boompieper en zwartkop. Bijzondere waarnemingen waren er ook. In Nationaal Park Oosterschelde deden duikers onder water zo’n 500 waarnemingen. Zij zagen soorten als de fluwelen zwemkrab, gewone zeekat (inktvis) en blauwtipje (zeenaaktslak). In Nationaal Park Zuid-Kennemerland werd maar liefst 379 keer een bijeneter (kleurrijke vogel) gespot, terwijl in Nationaal Park Nieuw Land 183 keer de zeearend werd gezien. Vogelsoorten scoren in vrijwel elk park het beste; de boompieper komt in drie parken als meest getelde soort naar voren. Overigens betekent een meest getelde soort niet dat deze ook het meest voorkomt in een Nationaal Park. Tellers hebben hun eigen voorkeuren en meerdere personen kunnen dezelfde soort tellen en doorgeven. Het volledige soortenoverzicht per Nationaal Park staat op waarneming.nl

Extra oproep

Een succesvol evenement als de Soorten Challenge levert zowel voor bezoekers, de Nationale Parken, als de wetenschap veel op. Als de aankondigde bezuinigingen van het kabinet doorgaan, wordt het onmogelijk dit soort activiteiten te organiseren. Het kabinet wil namelijk 24 miljoen euro bezuinigen op de Nationale Parken in Nederland. Eind dit jaar stopt alle financiering die IVN al jarenlang krijgt voor de communicatie en educatie in de 21 Nationale Parken. Een jaar later krijgen ook de Nationale Parken zelf geen geld meer van LVVN. Een ijskoud signaal voor al dat mooie werk en alle collega’s en vrijwilligers die zich al lang inzetten voor de parken.

Juist de Nationale Parken zijn onmisbaar voor samenwerking en verbinding met de samenleving. Als deze bezuiniging doorgaat, verliezen we kansen, kennis én natuurbeleving. Teken nu de petitie en red onze Nationale Parken

Waardevolle informatie

De verzamelde gegevens vormen voor de Nationale Parken waardevolle informatie. Het geeft een beeld van de verschillende soorten die er groeien en leven, soms komen ook verrassende soorten naar voren. De gegevens worden opgenomen in een wereldwijd biodiversiteitsplatform. Organisaties gebruiken de gegevens actief voor het volgen van de verspreiding van soorten en klimaatverandering, vroegtijdige waarschuwing voor invasieve uitheemse soorten, het monitoren van ziektedragers en burgerparticipatie.

Meeste geziene getelde per Nationaal Park: Nationale Parken Soorten Challenge 2025 - Waarneming.nl



Delen
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen op X

Nationale Parken

Nederland heeft eenentwintig Nationale Parken. In de parken zijn alle bijzonderheden van de Nederlandse natuur terug te vinden: duinen, bossen, heide, laagveen, getijdennatuur, beekdalen, vennen en nog veel meer. Gezamenlijk beslaan de parken zo'n 120.000 hectare, dat is bijna 3% van Nederland.

Elk park is uniek. Nergens vind je een beek zoals in het Nationaal Park Drentsche Aa. Het best bewaarde beek- en esdorpenlandschap van West-Europa.

Contact

Secretariaat Provinciehuis Drenthe
Postbus 122, 9400 AC ASSEN
0592 365 555
Contactformulier

Communicatie en Educatie: IVN Drenthe
Postbus 125, 9400 AC Assen
Contactformulier

Volg ons op

  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook
  • Cookies op deze site
  • Privacyverklaring
  • Proclaimer
  • Documenten
  • Organisatie
  • Projecten
  • Nieuwsbrief + aanmelden