Digitale Nieuwsbrief Nationaal Park Drentsche Aa 75

Maart 2025
Met deze digitale Nationaal Park Drentsche Aa nieuwsbrief houden we u op de hoogte van ontwikkelingen, activiteiten en wetenswaardigheden in het Drentsche Aa gebied. Het gaat om Nationaal Park 'nieuwsflitsen' en berichten van onze partners. Waar mogelijk verwijzen we naar locaties of personen waar u meer informatie kunt krijgen. Word ook vriend van onze social media kanalen op Facebook, Instagram en Bluesky en blijf op de hoogte van het laatste nieuws.
Bezoekerscentrum Nationaal Park Drentsche Aa

De verbouwing en inrichting van het Nationaal Park Drentsche Aa Bezoekerscentrum schiet al mooi op. Er wordt hard gewerkt aan de tentoonstelling.
Vanaf 17 april 2025 is het Nationaal Park Drentsche Aa Bezoekerscentrum open voor het publiek.
Openingstijden van april t/m oktober, dagelijks van 10:00-16:00 uur.
Adres: Asserstraat 63, 9451 TA Rolde (Deurze)
Ontdek de vernieuwde website van Nationaal Park Drentsche Aa!

De website van Nationaal Park Drentsche Aa heeft een frisse, nieuwe uitstraling. Met mooie kleuren, nieuwe foto's en veel nieuwe informatie is het dé plek om alles te ontdekken over dit unieke landschap.
Wat is er nieuw?
- Overzichtelijke pagina’s met inspiratie voor wandel- en fietsroutes
- Mooie foto’s die het park tot leven brengen
- Interessante weetjes over de planten en dieren en geschiedenis van het gebied
- Een handige agenda met activiteiten en excursies
Bezoek snel de website en laat je verrassen door al het moois dat Nationaal Park Drentsche Aa te bieden heeft: www.drentscheaa.nl
Nieuwe Interactieve gebiedskaart

Ontdek Nationaal Park Drentsche Aa met onze nieuwe interactieve digitale kaart. Hierop vind je wandel- en fietsroutes, mooie plekken en adressen van onze gastheren en gastvrouwen. De kaart is gemaakt door het bedrijf Wolf Maps. Kaart - NP Drentsche Aa
Oproep/gezocht: opgezette dieren en herbaria

Voor de inrichting van het nieuwe Bezoekerscentrum Nationaal Park Drentsche Aa zijn we op zoek naar oude, goed opgezette dieren en herbaria. Dieren en planten die in het Drentsche Aa gebied voorkomen. We horen soms 'ik heb nog een vogel op zolder maar doe er niets mee'. Wij kunnen ze wellicht voor onze inrichting gebruiken. Deze gedachte sluit aan op onze hergebruik en zoveel mogelijk duurzame inrichting. Heb je iets voor ons? Stuur een berichtje naar drentscheaa@ivn.nl
Aanleg natuurvriendelijke oevers Noord-Willemskanaal – traject Heidenheim

In maart 2025 begint het waterschap Hunze en Aa’s nabij Heidenheim met de aanleg van 500 meter natuurvriendelijke oever. Het gaat om het gebied langs de oostzijde van het Noord-Willemskanaal direct ten noorden van de A28 en ten zuiden van de natuurvriendelijke oevers die onlangs zijn aangelegd bij de Onlandweg.
Ophogen kanaalbodem
Over een breedte van 5 meter wordt de kanaalbodem opgehoogd met zand dat vrijkomt door het baggeren van de bodem. Het zand zal onder water op z’n plaats worden gehouden door een stortsteen rug en door een damwand. Allebei met de bovenkant ongeveer één meter onder het wateroppervlak. Vanaf daar zal de bodem geleidelijk oplopen. Zo ontstaat een ondiepe oeverzone waarin waterplanten en vis zich goed kunnen ontwikkelen. Langs de kant komt begroeiing met rietachtige vegetatie. Hierbij gaan we vijf manieren testen om de oever tegen erosie te beschermen.
Planning en uitvoering
De werkzaamheden vinden voornamelijk vanaf het water plaats, maar ook vanaf het land. Maatregelen worden genomen om veilig verkeer en ongehinderd vaarwegverkeer te garanderen. Met de ervaringen die we opdoen bij traject Heidenheim verwachten we begin 2027 nog 1,7 kilometer natuurvriendelijke oevers in te richten.
Meer informatie zie: https://www.hunzeenaas.nl/projecten/natuurvriendelijke-oevers-noord-willemskanaal/
Steek jij ook de handen uit de mouwen voor een schoon Nationaal Park Drentsche Aa tijdens de Landelijke Opschoondag?

Kom dan zaterdag 22 maart tussen 10:00 uur en 16:00 uur naar het Nationaal Park Drentsche Aa Bezoekerscentrum in Deurze.
Opschoondag is een jaarlijkse schoonmaak dag in Nederland waarbij schoonmaken, samenwerking en informatie delen over zwerfvuil en duurzaamheid centraal staan. Het uiteindelijke doel is zoveel mogelijk zwerfvuil opruimen. Dat samen doen, hand in hand en met een stevig paar grijpers. Ze liggen voor je klaar in Deurze.
Kom naar Nationaal Park Drentsche Aa Bezoekerscentrum in Deurze en vindt sporen van Sloddervosjes: papiertjes, plastic, kauwgum, blikjes, peuken…. Al dat rondslingerende afval is slecht voor de natuur. Weet je dat het wel 20 jaar kan duren voor een stukje kauwgum is vergaan? We moeten dus zorgen dat deze familie Sloddervos vertrekt uit onze mooie natuur. Help je mee om deze sporen op te ruimen en uit te wissen? Bij terugkomst ontvang je een kleine beloning voor je hulp!
Ook zijn er diverse gezellige activiteiten zoals Marshmallows roosteren boven de vuurkorf en Knutselen met afval: maak een hippe plantengieter! Het is tenslotte start van de lente en tijd om de plantjes te begieten! Neem zelf een lege melkcontainer zonder etiket mee naar het Nationaal Park Bezoekerscentrum Drentsche Aa, dan toveren wij die om in een prachtige gieter!
Dag van het Nationaal Park zaterdag 24 mei 2025

Leer de natuur wat beter kennen en het valt je direct op; er bestaan meer soorten planten, insecten en vogels dan je je kan voorstellen. Iedere soort is uniek en samen laten ze zien wat natuur zo bijzonder maakt. Door bijzondere vogels te spotten, zeldzame planten te benoemen en insecten te tellen, leer je deze rijkdom beter kennen en begrijpen. En waar kun je dat nou beter doen dan in de nationale parken?
Elk jaar vieren we op 24 mei de Dag van het Nationaal Park, een moment waarop de meest karakteristieke natuurgebieden van Nederland in de schijnwerpers staan. In 2025 zetten we op deze bijzondere dag het thema biodiversiteit centraal. We nodigen jong en oud uit om samen met boswachters, gidsen en andere natuurliefhebbers de soortenrijkdom van onze parken te komen ontdekken. Wat leeft er in het water, wat groeit er uit de grond en welke soorten vliegen er door de lucht?
Doe mee en ontdek de kracht van biodiversiteit
Samen gaan we op zoek naar de planten en dieren die in onze nationale parken leven. Laat je verwonderen door kleine details en opvallende verschijningen. Elke soort die je ziet voelt als een kleine ontdekking – een stapje dichterbij het begrijpen van de omgeving waarin we leven. Houd onze website in de gaten voor de activiteiten die we organiseren op 24 mei.
Alle tellingen die in de periode 17 t/m 31 mei via de app ObsIdentify of via Waarneming.nl worden doorgegeven in de Nationale Parken tellen mee.
Natuurspeurderstocht Deurze

In september organiseren we weer het basisonderwijsproject Natuurspeurderstocht. Dit keer vanuit het Bezoekerscentrum NP Drentsche Aa in Deurze. Op dit moment passen de NP Drentsche Aa gidsen en de medewerker C&E de oude speurtocht uit Oudemolen aan voor de nieuwe locatie.
Op pad in Nationaal Park Drentsche Aa?

In Nationaal Park Drentsche Aa liggen tientallen prachtige wandelroutes. Wandel over de kronkelende zandpaden of stap lekker door met je rugzak over lange afstand routes.
Op deze wandelpagina vindt u een groot aantal wandelroutes. Een aantal NP routes maar ook routes van onze Nationaal Park partnerorganisaties: Wandelen - Drentsche Aa(verwijst naar een andere website)
Mee met een Nationaal Park Drentsche Aa excursie? Klik hier voor onze excursies: Activiteiten - Drentsche Aa
Zelf op pad met een Nationaal Park gids in Nationaal Park Drentsche Aa?
Wilt u een Nationaal Park Drentsche Aa wandeling of excursie op maat organiseren voor familie- of bedrijfsuitje? Vraag naar de mogelijkheden: drentscheaa@ivn.nl
Voor ideeën, vragen en opmerkingen over de Drentsche Aa kunt u terecht bij het secretariaat Nationaal Park Drentsche Aa: contactformulier
Deze nieuwsbrief is een uitgave van Nationaal Park Drentsche Aa(verwijst naar een andere website).
Fotografie: Nationaal Park Drentsche Aa (tenzij anders aangegeven)
Redactie: Nationaal Park Drentsche Aa
Volg ons ook op Facebook(verwijst naar een andere website)(verwijst naar een andere websit en Instagram(verwijst naar een andere website) en Bluesky en blijf op de hoogte van het laatste nieuws.
(verwijst naar een andere website) (verwijst naar een andere websit
(verwijst naar een andere website)
Wilt u deze nieuwsbrief niet meer ontvangen? Via deze pagina kunt u zich afmelden.